Magyar Sportújságírók Szövetsége

Szombathy István Ösztöndíjprogram

A Szombathy István Ösztöndíjprogram segítségével a nehéz anyagi helyzetbe kerülő tagtársainkat támogatjuk. A néhány soros kérelmeket a fotitkar@sportujságirok.hu e-mail-címre kell küldeni. A Szolidarítási ad hoc bizottság (elnök: Kopeczky Lajos, tagok: Erdélyi Mariann, Török László) rövid időn belül meghozza döntését.

Egy évben egyszer lehet kérelmezni az ösztöndíjat, amely nettó 150 ezer forint (kivételes esetekben lehet több), a járulékokat az MSÚSZ fizeti. A segítségnyújtáshoz szükséges források részben magánfelajánlásokból, részben az MSÚSZ-tól származnak, de évek óta legnagyobb részben a Provident Pénzügyi Zrt. támogatása teszi lehetővé az ösztöndíjak folyósítását.

Szombathy István a szakmai igazi legendája, aki éveken keresztül töltött be fontos pozíciót a Nemzetközi Sportújságíró-szövetségben (AIPS).

Nyírmihálydiban született 1922. november 26-án. A középiskolát a Nagykállói Gimnáziumban végezte, majd a háború első éveiben a magyar királyi Pázmány Péter Tudományegyetem hallgatója volt (1940–1942). Már 1939-től dolgozott a Nemzeti Sportnak, majd 1947 és 1965 között a Népsport munkatársa, később megbecsült főmunkatársa lett. 1965-ben váltott, egy ideig a Magyar Ifjúságnál dolgozott, aztán 1969-ben visszatért a Népsporthoz, 1979-ben onnan ment nyugdíjba.

Számos sportág, de különösen a kerékpár avatott tollú krónikásaként emlékezhetünk rá, a szocialista sportban legendás, szinte intézménynek számító Békeverseny mondhatni állandó tudósítójának számított. Három nyári olimpián (1960, 1972, 1976) dolgozhatott a helyszínen. Temérdek pazar cikk, különböző műfajú, irodalmi igényű írás őrzi az emlékét. Könyvei közül az első a Győzelem Rozsályban című volt 1952-ben, 1963-ban Peterdi Pállal és Szántó Györggyel együtt írta A sport csillagait. Ő jegyezte a Lángol a betonteknőt (1964), valamint társaival együtt a híres Tizenegyes! című válogatást (1967),  amelyben mások mellett szerzőtársa volt Karinthy Ferenc, Moldova György, Peterdi Pál, Feleki László és Szepesi György is.

A hatvanas években a MÚOSZ Sportújságíró szekciójának titkári posztját töltötte be, 1961 és 1977 között ő volt az AIPS főtitkárhelyettese. Munkásságát 1984-ben Aranytollal ismerték el.

Budapesten hunyt el, Budapest, 2001. február 22-én.